Stomatolog - Dentysta - Best Dent Warszawa

Zabiegi stomatologiczne/ Profilaktyka próchnicy i chorób dziąseł

Wróć

Działania profilaktyczne mają na celu zapobieganie powstawania chorób zębów i dziąseł. W BEST DENT zwracamy szczególną uwagę na badania okresowe, podczas których udzielamy porad dotyczących higieny jamy ustnej oraz diety, wykonujemy diagnostyką ryzyka próchnicy i chorób przyzębia (badanie płytki nazębnej, testy ślinowe). Do zabiegów profilaktycznych należą: profesjonalne czyszczenie zębów(opisane w podstronie Profesjonalne czyszczenie zębów), stosowanie leków (preparaty fluorkowe, lakiery chlorheksydynowe), profilaktyczne lakowanie bruzd.

Miejscowe Stosowanie Leków

Preparaty fluorkowe są najczęściej stosowane w ramach profilaktyki profesjonalnej w gabinecie stomatologicznym. Związki fluoru działają na zęby remineralizująco (biorą udział w naprawie uszkodzonych powierzchni szkliwa), utrudniają przyczepianie się bakterii do tkanek zęba (przeszkadzają w tworzeniu płytki nazębnej), działają bakteriostatycznie, przeciwdziałają nadwrażliwości i próchnicy zębów oraz zwalczają nadwrażliwość zębów.
Zabieg fluorowania zębów stosuje się:

  • Jednorazowo po mechanicznym, profesjonalnym oczyszczeniu zębów
  • Dwa lub trzy razy do roku co 4-6 miesięcy jako profilaktykę próchnicy, a w przypadku wysokiego ryzyka próchnicy (dzieci, młodzież) cztery razy w roku
  • W celu zniesienia nadwrażliwości zębów 2-3 krotnie w odstępach 2-3 dniowych
Preparaty fluorowe są nakładane i wcierane za pomocą pędzelka lub nakładane są na specjalne nakładki. Po zabiegu nie należy płukać ust, pić i jeść przez około 1,5 godziny. Nienależny również myć zębów przez najbliższe 12 godzin.
Po zabiegach oczyszczenia zębów można stosować lakiery chlorheksydynowe, które posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Polecane są osobą z problemami periodontologicznymi (zapalenia dziąseł, paradontoza).
Oba rodzaje lakierów (fluorkowe i chlorheksydynowe) można stosować naprzemiennie.

Profilaktyczne Lakowanie Brud

Próchnica zębów trzonowych i przedtrzonowych nie da się opanować ani dobrą higieną, ani racjonalna dietą, ani nawet systematycznym fluorkowaniem zębów. Zęby te posiadają zagłębienia anatomiczne w postaci wąskich szczelin, do których łatwo wnikają bakterie i węglowodany, ale włosie szczotki do zębów jest zbyt grube, aby je oczyścić.
Lakowane powinny być powierzchnie żujące zębów stałych najpóźniej w ciągu 2-3 lat od ich wyrżnięcia. Zęby zakwalifikowane do lakowania muszą być zdrowe.
Zabieg polega na zalaniu bruzd zęba specjalny lakiem, który pozostaje na zębie. Niestety utrzymanie laku w bruzdach nie jest trwałe i zabieg należy powtarzać nawet co kilka miesięcy.